JÁNSKÝ POTOK

Jánský potok je horním tokem Klejnárky. Turistická mapa KČT č. 42 to ukazuje poněkud zmateně - je tam Jánských potoků víc. Ten "náš" Jánský potok pramení jižně od Dobrovítova (jižně od Čáslavi) a teče přímo na sever, aby se mu někde u Krchleb mohlo začít říkat Klejnárka.
Potůček pod Zbýšovským rybníkem má ještě málo vody. Pak dobírá v lesích několik přítoků a nejvhodnější místo k nástupu je pod vsí Březí. Při převlíkání u silnice na severním okraji vsi na vás budou z projíždějících aut civět jak na ufony, protože po nějakém potoce tam není ani památky. K nástupnímu místu pak musíte s loděmi dojít po cestě lesem do údolí. Je to pár set metrů. Jánský potok je zde široký už asi tři až pět metrů. Čeká vás zajímavá plavba nádherným opuštěným lesním údolím se skalami po obou stranách. Potok stále svižně uhání, ale nebezpečná místa, kromě padlých stromů nemá. Před koncem asi pětikilometrového úseku je jez, za velké vody sjízdný. Pod jezem ještě pěkná asi 200 metrů dlouhá peřej. Končit je vhodné na mostě hlavní silnice v Chedrbí. Na dalším toku opouští Jánský potok lesy a zřejmě přestává být zajímavý. Popis Klejnárky v kilometráži SHOCart začíná po dalších asi čtyřech kilometrech v Močovicích.

Obtížnost v úseku : les pod Březím - Chedrbí je WW I-II

Jánský potok je sjízdný na jaře při tání sněhu nebo po prudkých deštích. Naplní-li se koryto, při vypouštění některého z rybníků, nevíme.