HEJLOVKA

Hejlovka je horním tokem Želivky. Sjízdná je před vzdutí Sedlické přehrady, dále plout je stejně jako na ostatních zdejších potocích z vodohospodářských důvodů zakázáno. Jančarovic bible tvrdí že bližší údaje nejsou známy. Podle mapy KČT č.44 Želivka-Pelhřimovsko jsme našli, že nejzajímavější úsek by měl být mezi státními silnicemi č.19 u zemědělské usedlosti Chodeč a č.112 mezi Pelhřimovem a Červenou Řečicí.  Je zde nejhlubší údolí a podle výškového kótování zde má Hejlovka největší spád. Pod tím ale nečekejte, že "běží potok do údolí", ale jen občasné peřejky WW I.

Na začátku úseku Hejlovka meandruje mezi loukami v hospodářsky využívané oblasti, což jsme usoudili podle všude kolem se pasoucích krav. Začali jsme hned od cesty prvosjezdem Pejškovského "kravího" potoka.

Pejškovský "kraví" potok zde popisovat asi nebudu, je to příliš velká ptákovina i do sekce WWHovadin ! Na Hejlovce  po začátku překážejí padlé kmeny, některé podmačkáváme, jiné přenášíme. Po vplutí do lesa dostává Hejlovka zajímavější charakter a začínají se objevovat lehké peřejky. Okolí je příjemné, lesy a občas chaty. Cestou potkáte i pár vlnek, které podrží loď k lehkému surfování. Máme-li pěkné počasí je plavba po Hejlovce balzám na duši. Hledáte-li zrovna pořádné prásky a je vám jedno, že zrovna prší a nebo je plýskanice, na Hejlovce a vůbec v celé oblasti přítoků Želivky štěstí nenajdete...